SROVNÁNÍ NÁKLADŮ – INFRAPANELY VS JINÉ TOPNÉ SYSTÉMY

Rekonstruujete či stavíte nové obydlí a teď stojíte před otázkou, jak jej budete vytápět? Jde o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, protože vás váš výběr bude doprovázet příštích pár let. Navíc se jedná o dost podstatnou položku na finančním seznamu, takže je třeba si dobře srovnat ceny, a to jak pořizovací, tak i na samotné topení. Co vás vyjde lépe – tuhá paliva, zemní plyn, tepelné čerpadlo nebo snad elektřina?

CO ZOHLEDNIT PŘI VYTÁPĚNÍ

CENU PALIVA

POŘIZOVACÍ NÁKLADY

ZPŮSOB OBSLUHY

SKLADOVÁNÍ A DOSTUPNOST PALIVA

VLIV NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

ZDA NEDOCHÁZÍ K ÚNIKŮM TEPLA

JAKÉ TOPENÍ VYBRAT

Možná přemýšlíte, že zůstanete u tuhých paliv, jako je dřevo a uhlí, protože ty přece vycházejí nejlevněji. Je tomu ale opravdu tak? Do této nízké ceny totiž není započtená vaše práce při skládání uhlí, nebo sekání dřeva, navíc musíte uklízet saze a popel. Další věcí je ekologie. Využívání dřeva a uhlí může mít špatný dopad na globální klima. Tepelné čerpadlo je oproti tomu ekologickou variantou, ale počáteční investice se pohybuje v řadách stovek tisíc korun. Poslední nám tedy zůstává plyn a elektřina. Co si vybrat?

 

ČÍM TOPIT MÍSTO PLYNU?

Obzvláště v dnešní době již plyn není tak levnou komoditou, a tak se čím dál víc objevuje otázka, jak jej nahradit nebo alespoň uspořit? První variantou může být dřevo, protože vyměnit plynový kotel za kotel na palivové dřevo není až tak velkou investicí. Nebo můžete využít krbová kamna jako doplňkové vytápění a tím snížit provozní náklady plynového kotle. Jak jsme si již řekli, dřevo není příliš ekologické a je kolem něj víc práce, než se na první pohled může zdát. Efektivnější náhrada za plynový kotel je pak topení sálavým teplem, ať už v podobě infrapanelů nebo podlahového topení.

 

INFRAPANELY JAKO HLAVNÍ ZDROJ VYTÁPĚNÍ

Infrapanely fungují na principu sálavého tepla, což je nejlevnější a také nejzdravější vytápění. Sálavé teplo, oproti jiným topným systémům, neohřívá vzduch, ale jeho tepelné záření dopadá až na předměty a lidi v místnosti. Tím teplo rozloží rovnoměrně po místnosti a nedochází tak k víření prachu. Protože infrapanely prohřívají zdiva, čímž zabraňují vzniku plísní v místnosti, prospívají lidskému zdraví o to víc. Infrapanely tedy dokáží vytopit prostor efektivněji než plynový kotel, a ještě za lepších podmínek.

Možná si pokládáte otázku, zdali jsou infrapanely schopné sloužit jako hlavní zdroj vytápění vašeho příbytku. Je pravdou, že prvně infrapanely sloužily jen jako doplňkový zdroj tepla a využívaly se primárně v koupelnách nebo obývacích pokojích a toto využití stále převažuje. Dnes se však běžně používají jako hlavní zdroj tepla. A co jejich provoz? Není příliš finančně náročný? Vůbec ne. Nesmíme si plést topné panely s klasickými elektrickými přímotopy. U infrapanelů totiž k tepelnému komfortu stačí nižší teplota než u jiných způsobů vytápění, což je jeden z důvodů, proč se jejich náklady na provoz pohybují mezi topením tuhými palivy a plynem.

POROVNÁNÍ PLYNU A INFRAPANELŮ

PLYNOVÉ TOPENÍ

 • Vysoká pořizovací cena kotle
 • Potřebuje více místa a vyvložkování odvodu spalin
 • Pokud dům nemá plynovou přípojku, je třeba ji zafinancovat
 • Obsahuje komponenty, které podléhají opotřebení
 • Podléhá revizním kontrolám a případně je nutné je vyčistit
 • Plyn je komodita závislá na dodávkách z okolních států

INFRAPANELY

 • Nižší pořizovací cena
 • Nepotřebuje žádnou technickou místnost
 • Elektrickou přípojku dnes má každý dům/byt
 • Nepodléhá opotřebení (životnost až 50 let)
 • Nepotřebuje revize ani čištění
 • Možnost napojení na fotovoltaické panely
 • Nízká sazba elektrické energie při topení infrapanely (D57d – 20 hodin nízký tarif)
 • Vyhřívá pouze místnosti, kde je instalován, takže nedochází k únikům tepla
 • Můžete je instalovat kamkoliv, ať už na stěnu nebo strop

SROVNÁNÍ POŘIZOVACÍCH NÁKLADŮ A MONTÁŽE

Samotné pořizovací náklady jsou jednou z prvních věcí, která by vás při řešení vytápění vašeho domu měla zajímat. Jak můžete vidět, infrapanely jsou jednou z nejlevnějších investic.

NÁKLADY NA VYTÁPĚNÍ ZA ROK

Další důležitou položkou na seznamu jsou bezpochyby náklady na vytápění. Infrapanely jsou v tomto směru bezkonkurenčně na prvním místě, pokud jde o elektrické vytápění. Při správném používání jsou schopny konkurovat také tuhým palivům.